Достапни линкови

Притвор за пет пратеници во Косово


За петмина пратеници од косовскиот парламент суд во Приштина одреди притвор од 30 денови, а мерката јавување во полиција е одредена за четворица. Членовите на опозицијата нагласуваат дека таквите одлуки нема да ги спречат од нивните цели во одбрана на Косово. Мерките се одредени за пратениците во врска со инцидентот за време на седницата на парламентот кога беа фрлени во три наврати солзавци, а полицијата приведе 10 пратеници.

XS
SM
MD
LG