Достапни линкови

Уапсениот сириски новинар во Турција ослободен


Сирискиот новинар Рами Јураш кој беше уапсен во Турција денеска е ослободен откако медиумските здруженија вчера побараа туската влада да го пушти на слобода. На неговиот профил на социјалната мрежа Фејсбук, Јураш објавил дека е ослободен но од полицијата не добил објаснување зошто бил уапсен. Тој во постот објаснил дека се сомнева дека неговото приведување се должи на неговата работа во Сирија. Тој е ко-основач на независната граѓанско- новинарска група АНА пред откако ја напуштил Сирија. Новинската агенција известува за војната во Сирија.Тој беше приведен додека аплицирал за дозвола за престој во јужниот турски град Газиантеп.

XS
SM
MD
LG