Достапни линкови

Заев - Меѓународната заедница ќе каже дека нема услови за избори на 24 април


Претседателот на СДСМ Зоран Заев

Лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев вели дека е апсолутно јасно дека меѓународната заедница утре ќе соопшти оти не се исполнети условите за фер и демократски избори на 24 април. Тој ова го кажа по средбата со лидерот на Беса, Билал Касами во Скопје. Според Заев, избирачкиот список не може да се прочисти до 5 март за изборите да бидат во април и оти СДСМ на такви избори нема да учествува. Заев вели дека власта нема да си дозволи да оди на избори сама и оти ѝ е јасно дека опозицијата нема да ги гледа таквите избори на телевизија.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, пак, промовирајќи проекти за младите, рече дека СДСМ и Заев се плашат од избори, зашто се плашат од одговорот на граѓаните.

Премиерот Емил Димитриев претходно рече дека засега не гледа ниту една причина датумот за избори да биде дискутабилен.

XS
SM
MD
LG