Достапни линкови

Бугарски брод од Фронтекс спасил околу 900 мигранти


Илустрација

Бугарски брод што е дел од мисијата на Фронтекс крај грчкиот остров Лезбос спаси околу 900 мигранти, изјави портпаролката на Агенцијата, Ева Монкјур. Бродот „Обзор“ е со должина од 43 метри и може да преземе многу повеќе мигранти од малите патролни бродови на Фронтекс чиј максимален капацитет е 50 луѓе. Бројката од 900 мигранти била достигната во три маневри на бродот.

XS
SM
MD
LG