Достапни линкови

Уапсен секретарот на движењето „Самоопределување“ во Приштина


Косовската полиција рано утрово го уапси секретарот на опозициското движење „Самоопределување“ Дардан Молиќај, поради сомневање дека „го нарушувал јавниот ред“, јави Танјуг. Молиќај е уапсен поради „нарушување на јавниот ред и уништување на службениот имот“. Тој е трет висок претставник на „Самоопределување“, уапсен во последните неколку дена. Пред него, полицијата го уапси портпаролот на движењето Фрашер Красниќи, а потоа и пратеникот Глаук Коњуфцу. Молиќај долго се криеше, а вчера говореше на демонстрациите на опозицијата во Приштина, на кои е побарана оставка на владата на Иса Мустафа.

XS
SM
MD
LG