Достапни линкови

Партиските групи ги продолжуваат разговорите за медиумите


Архивска фотографија

Разговорите за реформирање на медиумската сфера меѓу претставниците на четирите политички партии со посредство на Питер Ванхауте ќе продолжат денеска во 14 часот во Клубот на пратениците во Скопје.

Ванхауте пред вчерашната средба со партиските претставници изјави дека не е преголем оптимист, но оти може да се најде решение за прашањето за медиумите доколку се знаат позициите на засегнатите страни. Земени се предвид, како што рече, сите предлози на здруженијата на новинарите, асоцијациите и партиите. Тој рече дека е свесен дека нема многу време за договор, но оти се надева на решение.

На синоќешната рунда разговори присуствувале и амбасадорите на ЕУ и на САД, Аиво Орав и Џес Бејли.

XS
SM
MD
LG