Достапни линкови

Грција против Вишеградската група за затворање на границите


Грчкиот заменик-министер за миграции Јанис Музалас ги критикуваше земјите од Вишеградската група - Чешка, Унгарија, Полска и Словачка, поради инсистирањето за затворање на границите, велејќи дека тие се под влијание на ксенофобија и се насочени против Грција. Тој исто така ја повтори својата загриженост дека Владата треба да се подготви за „најлоши околности“, но исто така ги издвои земјите како Германија, Франција, Шпанија и Италија, велејќи дека и тие не се согласуваат со Вишеградската четворка.

XS
SM
MD
LG