Достапни линкови

ОН загрижени за турското бомбардирање во Сирија


Советот за безбедност на ОН е загрижен поради турското бомбардирање врз курдски позиции во Сирија. Ова е соопштено по седницата на Советот што беше побарана од Русија. Советот за безбедност побара од Турција да го почитува меѓународното право. Од минатиот викенд Турција бомбардира позиции на курдската милиција за која Анкара вели дека е поврзана со Курдската работничка партија во Турција.

XS
SM
MD
LG