Достапни линкови

Претседателот Иванов на самит на Вишеградската група


Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов денеска во Прага ќе учествува на вонредниот Самит на земјите од Вишеградската група. На самитот ќе учествуваат премиерите на Чешка, Полска,Унгарија и Словачка, а предвидено е и учество на премиерот на Бугарија. Централни теми на Самитот се предизвиците од мигрантската и бегалската криза и начините за справување со нив. Претседателот Иванов ќе оствари средба и со чешкиот претседател Милош Земан.

XS
SM
MD
LG