Достапни линкови

Кривичниот суд ја добил жалбата од СЈО


Жалбите на Специјалното јавно обвинителство стигнале до Кривичниот суд. Тимот на Катица Јанева ја обжали одлуката на судот да не им се одреди притвор на осомничените во случајот „Титаник“.„Совет од тројца судии од Основниот суд Скопје 1 во рок од 48 часа треба да донесе одлука по жалбата на специјалното обвинителство. Ако советот ја прифати жалбата и им изрече мерка притвор, осомничените имааат 24 часа рок да се жалат до повисока судска инстанца“

Специјалното јавно обвинителство побара мерка притвор за екс министрите како и за секретарот на владата поради тоа што можеле да влијаат на сведоците и постапката соопштија од Кривичниот суд.

XS
SM
MD
LG