Достапни линкови

Судот ги отфрли барањата за притвор на СЈО


Основниот суд Скопје 1 информираше дека судијата на претходна постапка кој вчера ги распитуваше осомничените за изборна криминализација меѓу кои и градоначалникот на Пустец – Едмонд Темелко и екс-министерот за транспорт Миле Јанакиески не побарал притвор за ниту еден од испитаниците.

Од сослушаните четворица осомничени, Судот оценил дека се одбива предлогот за притвор за сите, а за Темелко определена е превентивна мерка, јавување во Судот во Ресен еднаш неделно, поради здравствената состојба на лицето.

По однос на другите три лица одлуката на судија на претходна постапка е дека предлогот се одбива. Причините за оваа одлука се наведени во образложението, за кој е дозволена рок за жалба во рок од 24 часа и со оглед на тоа дека не се правосилни не може дополнително да се коментира, а кога ќе бидат правосилни ќе бидат објавени на страната на судот.

Од судот соопштуваат дека од понеделник на распит ќе треба да се појават уште петмина осомничени, меѓу кои и поранешната министерка за внатрешни работи. За нив адвокатите приложиле авионски билети како докази дека се на пат.


Судскиот распит за Јанакиески и Темелко и уште двајца осомничени вчера, следуваше откако специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим побараа притвор за осум лица и итно приведување на еден од нив поради изборна криминализација во рамките на првата акција на Специјалното обвинителство, наречена „Титаник“и за едно лице во истрагата за предметиот „Чаир“.

XS
SM
MD
LG