Достапни линкови

Медведев-Нова студена војна меѓу Русија и Западот


Рускиот премиер Дмитриј Медведев го покрена сеништето на трета светска војна и глобален исламски калифат во својот остар говор на форумот за безбедност во Минхен. Медведев одговорајќи на критиките за активностите на Русија во Украина и Сирија, го обвинува Западот за серија на регионалните и глобалните проблеми. Тој го обвини Запад за спроведување на "опасни" политика на "задржување" против Москва и предупреди дека проблемите како војната во Сирија и заканата од исламски милитанти, може да се влошат ако не постои поголема соработка меѓу Русија и Западот.Медведев изјави дека односите меѓу Русија и НАТО ", влегле во нов период на Студената војна. "Речиси секој ден сме обвинети за создавање на нови страшни закани или против НАТО во целина, или пртив Европа,против САД, или други земји", рече Медведев.
Во забелешката со цел да ги натера слушателите да се замисли светска војна, тој праша: "Дали ние навистина треба да се случи трета светска војна за да се разбере дека она што ни треба сега е соработка, а не конфронтација?

XS
SM
MD
LG