Достапни линкови

ЕУ - Грција има три месеци да ја заштити границата кон Турција


Европската унија постави ултиматум на Грција давајќи ѝ рок од три месеци за да се справи со „сериозните пропусти“ во управувањето со бранот мигранти на поморската граница со Турција. По предлог на ЕК, одлуката е донесена на седница во Брисел на министрите за финансии од ЕУ. Ако препораките од ЕК не бидат почитувани доволно, ЕК може да предложи по истекување на рокот од три месеци одново проверки на границите во шенген зоната, јавуваат западни медиуми.

XS
SM
MD
LG