Достапни линкови

Русија предлага на 1 март примирје во Сирија


Американски официјални претставници соопштија дека Русија предложила прекин на огнот во Сирија кој би стартувал на 1 март, но оти Вашингтон инсистира на итно запирање на борбите. Неименуван американки претставник за агенцијата Асошиетед прес изјавил дека Вашингтон верува оти русите на ваков начин сакаат да им дадат на сириските владини сили уште три недели за да ги завршат копнените операции против бунтовниците. Претставници на Соединетите држави и на Русија во наредниве недели во Минхен, каде што меѓу другото ќе разговараат и за ситуацијата во Сирија.

XS
SM
MD
LG