Достапни линкови

Давутоглу: Сириските сили и Русија спроведуваат етничко чистење


Силите на сириската Влада со поддршка на Русија спроведуваат намерна политика на етничко чистење околу северниот сириски град Алепо, изјави денеска турскиот премиер Ахмет Давутоглу.

„Етничкото чистење во Сирија и во Алепо има за цел останување само на приврзаници на режимот и го спроведуваат намерно сирискиот режим и Русија“, додаде турскиот премиер.

Тој наведе дека секој бегалец кој го прима Турција помага за етничкото чистење, но дека таа сепак ќе продолжи да прима бегалци.

XS
SM
MD
LG