Достапни линкови

Курц: Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница


Архивска фотографија: Министрите за надворешни работи на Србија и на Австрија, Ивица Дачиќ и Себастијан Курц

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ денеска изјави дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците, и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија. На заедничката прес-конференција со шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц во Белград, Дачиќ нагласи дека мигрантите не можат да бидат стационирани во Србија. Курц рече дека целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница.

XS
SM
MD
LG