Достапни линкови

Почнува судењето за „Диво насеље“


„Диво насеље“

Во скопскиот Основен суд денеска е закажано рочиште против обвинетите во случајот „Диво насеље“, кои претходно се изјаснија како невини. Според обвинителниот акт, тие ќе одговараат за тероризам и за нарушување на уставниот поредок на државата. На 9 и на 10 мај лани во кумановската населба „Диво насеље“ вооружена група се судри со безбедносните сили при што загинаа осуммина полицајци, а повеќе од 30 беа повредени.

XS
SM
MD
LG