Достапни линкови

Советот за безбедност на ОН ќе дискутира за потегот на Северна Кореја


Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи вонредна седница по лансирањето на ракетата со долг дострел на Северна Кореја. Средбата беше на барање на САД, Јужна Кореја и Јапонија за да се постигне колективен договор како одговор на потегот на Пјогјанг. Средбата почува во пет часот попладнево. Државната телевизија на Северна Кореја соопшти дека лансирањето на сателитот кое го наредил лидерот Ким Јонг Ун, било „целосен успех.“ .“ Јужнокорејските и американските воени претставници соопштија дека лансирањето е маска за тестирање на балистички проектил кој може да носи нуклеарна боева глава, тест кој е забранет од страна на бројни резолуции на Советот за безбедност на Обединетите Нации. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун лансирањето го нарече „длабоко непристојнио“ и потенцираше дека било користено балистичка ракетна технологија.

XS
SM
MD
LG