Достапни линкови

Севена Кореја лансира ракета сателит


Северна Кореја донесе временска рамка за контроверзно лансирање на ракета сателит, се вели во извештаите во Јапонија и во Јужна Кореја. Пјонгјанг на 2 февруари ги извести агенциите на ОН, дека планира да лансира „набљудувачки сателит на Земјата“ меѓу 8 и 25 февруари. Но, извештаите во Јапонија и во Јужна Кореја велат дека лансирањето ќе се случи меѓу 7 и 14 февруари. Северна Кореја привлече меѓународна осуда за својот план. Во критиките за лансирањето се вели дека земјата со тоа може да ги унапреди и развие ракетите на долг дострел способни да носат никлеарни боеви глави. САД соопшти дека потегот го поддржува аргументот дека ОН треба да воведат построги санкции против Северна Кореја.

XS
SM
MD
LG