Достапни линкови

Пакистан бара патоказ за авганистанскиот мировен процес


Пакистан соопшти дека сака „вистински патоказ„ за мировниот процес меѓу Талибанците и авганистанската Влада. „За нас е важен јасен, добро дефиниран вистински патоказ за мировниот процес меѓу групата на Талибанците и авганистанската Влада“, изјави советникот за надворешни работи на Пакистан, Сартај Азис. Неговите комантари доаѓаат откако претставницуте на Авганистан, Пакистан, САД и Кина денеска се сретнаа во Исламабад за да се постават темелите за разговори меѓу Кабул и милитантната група. Азис рече дека заедничките напори на квартетот ќе помогнат да се убедат Талибанците да се приклучат на процесот да се доведе до значително намалување на насилството.

XS
SM
MD
LG