Достапни линкови

Јацењук се закани дека ќе поднесе оставка


Украинскиот премиер Арсениј Јацењук

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук се закани дека ќе поднесе оставка заедно со целата влада, што е последен чекор во растечката политичка криза во земјата.

„Сите дојдовме како еден тим и ќе продолжиме да работиме како тим“, рече 41-годишниот премиер пред парламентот.

Неговата изјава доаѓа два дена по изненадувачката оставка на реформистичкиот министер за економија Аиварас Абромавициус, кој рече дека се повлекува поради фрустрација во врска со „острата ескалација на напорите за блокирање на системските и важни реформи“. Неговата оставка предизвика загриженост кај западните сојузници на Украина.

XS
SM
MD
LG