Достапни линкови

Давутоглу: Положување на оружјето, па преговори со Курдите


Архивска фотографија

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека нема да се преговара за примирје со бунтовниците од Курдската работничка партија, сè додека тие не го положат оружјето. Судирите меѓу турските безбедносни сили и курдските бунтовници се обновија во јули минатата година, по што Турција воведе полициски час во неколку градови и реони.

XS
SM
MD
LG