Достапни линкови

Дебата на демократските кандидати за претседател на САД


Двајцата претседателки кандидати од Демократската партија, поранешниот државен секретар Хилари Клинтон и сенаторот Берни Сендерс дебатираа околу американската надворешна политика, при што покажаа големи разлики околу Иран. Клинтон изјави дека Сендерс греши што поддржува нормализирање на односите со, како што рече, земја спонзор на тероризмот што го дестабилизира регионот. Сендерс изјави дека тој не мислел нормализацијата да биде утре, туку оти треба да се работи на тоа. Според него, Северна Кореа е поголема закана поголема закана за американската безбедност од Русија. Клинтон пак оцени дека НАТО треба да направи повеќе за заедничка одбрана од Русија.

XS
SM
MD
LG