Достапни линкови

ЕП апелира Србија и Косово да продолжат со реформите


Архивска фотографија.

Европратениците го поздравија отпочнувањето на преговорите на Србија за членство во Европска унија и напредокот во односите со Косово. Во резолуцијата, усвоена денеска во Европскиот парламент, е потенцирано дека таквите односи би помогнале сите земји-членки на ЕУ да го признаат Косово. Европратениците апелираа до Белград и Приштина да продолжат со целосно исполнување на договорот, кој е еден од условите за прием на Србија во ЕУ.

XS
SM
MD
LG