Достапни линкови

Иран ја зајакнува програмата за балистички ракети


Шефот на иранската армија Атаола Салехи.

Шефот на иранската армија Атаола Салехи најави дека ќе ја зајакне контроверзната програма за балистички ракети и покрај тоа што се соочува со нови меѓународни санкции. Тој рече дека програмата за балистички ракети не е „прекршување на нуклеарниот договор“ кој предвидува ограничување на нуклеарната програма на Техеран во замена за укинување на меѓународните санкции. Сепак, по укинување на меѓународните санкции, САД воведе нови санкции против Иран поради ракетната програма.

XS
SM
MD
LG