Достапни линкови

Хан: Косово уште да работи за визна либерализација


Еврокомесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан

Еврокомесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан смета дека Косово досега направило напредок и ги исполнило критериумите дадени од Унијата, но сепак тие не се доволни за да добие визна либерализација. Ова,како што пишува приштинскиот весник „Експрес“ тој го изнесол на Пленарна седница на Парламентот на Европската унија. „Треба да се исполнат уште осум критериуми. Косово работи силно во исполнувањето на критериумите и се надеваме дека нив ќе ги исполни“, изјавил Хан.

XS
SM
MD
LG