Достапни линкови

Претседателот Иванов на донаторски самит за Сирија


Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов денеска во Лондон ќе учествува на „Самит за поддршка на Сирија и регионот“ каде што ќе има и свое обраќање. Целта на состанокот на шефови на држави и влади е создавање фондови и обезбедување помош од меѓународната заедница за обновување на Сирија, како и поддршка на државите кои се особено погодени од бранот на бегалци и се крајна цел на бегалците. Крајната цел, според најавата на организаторите е да се намали приливот на бегалци кон европските земји. На самитот е најавено учество на лидерите на повеќе од 70 држави од светот, претставници на ОН, претставници на меѓународни и регионални организации, како и претставници од невладиниот и од приватниот сектор.

XS
SM
MD
LG