Достапни линкови

Јункер - Турција ќе добие три милијарди евра од ЕУ за бегалците


Турција од Европска унија ќе добие три милијарди евра помош за бегалците, откако Италија го повлече ветото, изјави претседателот на Европската комисија, Жан-Колд Јункер. Помошта беше ветена во ноември, но Рим бараше сумата да биде целосно покриена од централниот буџет на ЕУ.

XS
SM
MD
LG