Достапни линкови

Ризикот од отворена војна меѓу Русија и Украина поголем од лани


Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека ризикот од отворена војна меѓу Русија и Украина е поголем отколку пред една година. Во интервју за германскиот весник Билд, објавено денеска, тој вели дека Русија не спровела „ниедна единствена точка“ од договорот од Минск, кој требаше да доведе до мирно решение на украинската криза.

„Русија многу инвестира во воени подготовки“, вели тој.

XS
SM
MD
LG