Достапни линкови

Меркел и Порошенко за санкциите против Русија


Германскиот канцелар Ангела Меркел побара од Европската унија да ги задржи санкциите против Русија како одговор на руската анексија на Крим и поддршката на проруските сепаратисти во Украина. „Санкциите треба да продолжат се до целосното исполнување на договорот од Минск за мир во источна Украина“, изјави Меркел на прес конференцијата со украинскиот претседател Петро Порошенко кој исто така се заложи за продолжување на санкциите против Русија.

XS
SM
MD
LG