Достапни линкови

Пентагон бара повеќе пари за НАТО и против ИД


Ештон Картер

Пентагон денеска ќе го обелодени прегледот на барањата за буџетот 2017 година, барајќи повеќе средства за зајакнување на американските сили во источна Европа и за борбата против милитантите на Исламската држава. Барањето на Пентагон за фискалната година која почнува на 1 октомври ќе биде 583 милијарди долари. Во говорот на секретарот за одбрана Ештон Картер предвиден за 9 февруари тој ќе ја потенцира опасноста од Русија по нејзината анексија на Крим и поддршката на проруските сепаратисти во источна Украина.

XS
SM
MD
LG