Достапни линкови

Напади на Синајскиот полуостров


Двајца египетски полицајци и двајца војници биле убиени во два одвоени напада на полуостровот Синај. Досега никој не ја презеде одговорноста, но слични напади врз египетските безбедносни сили во минатото изведуваа милитантите на Исламската држава. Тие ја презедоа одговорноста и за уривањето на рускиот патнички авион врз Синајскиот полуостров во октомври лани кога загинаа 224 луѓе.

XS
SM
MD
LG