Достапни линкови

Верижен судар во Словенија, 4 жртви


Словенечката полиција соопшти дека во верижен судир на десетици автомобили поради густата магла загинале најмалку 4 лица, а 25 биле повредени во западниот дел на земјата. Сударот се случил на главниот автопат кој ја поврзува Љубљана со јадранскиот брег. Најмалку 55 автомобили, како и автобус и четири камиони, според полицијата, се судриле на 70 километри од Љубљана. Автопатот бил затворен за сообраќај неколку часа додека спасувачките екипи се обидувале да им помогнат на повредените.

XS
SM
MD
LG