Достапни линкови

Исчезна украинска активистка во Доњецк


Украинската хуманитарна активистка Марина Черенкова наводно била притворена од сепаратистичките сили во источниот град Доњецк. Активисти на социјалните медиуми напишаа дека Черенкова доцна синоќа испратила порака дека била притворена од сепаратистичкото министерство за безбедност.

Активистите соопштија дека полицијата ги известила дека тие не ја држат Чернекова. Од почетокот на конфликтот меѓу украинските владини сили и проруските бунтовници Черенкова е активна во обезбедувањето хуманитарна помош за цивилите во Доњецк.

XS
SM
MD
LG