Достапни линкови

Сириската опозиција ќе присуствува на преговорите


Сириските мировни преговори во Женева

Сириската опозиција соопшти дека ќе присуствува на мировните преговори под покровителство на ОН во Женева. Сириската опозиција со седиште во Ријад, Саудиска Арабија најави дека ќе испрати делегати кои ќе учествуваат во дискусијата со ОН, но не и во преговорите.

Претходно опозицијата го услови учеството на преговарачката маса се додека нивните хуманитарни барања не бидат исполнети. Сириската опозиција ќе испрати од 30 до 35 делегати во Женева. Во меѓувреме започнаа преговорите на делегацијата на сириските власти со претставникот на ОН за Сирија, Стефан де Мистура.

XS
SM
MD
LG