Достапни линкови

Опозицијата во Молдавија го отфрли предлогот на властите


Анти-владините протести во Молдавија

Владејачката коалиција на Молдавија соопшти дека наскоро ќе свика референдум за одржување на претседателски избори со цел да се стави крај на протестите на опозицијата во изминатите недели. Но, коалицијата одби да го прифати барањето на демонстрантите за вонредни парламентарни избори. Демонстрантите го отфрлија предлогот за референдум. Тие побараа оставка на Владата и предвремени парламентарни избори во земјата.

XS
SM
MD
LG