Достапни линкови

Штрајк на грчките новинари


Архивска фотографија.

Сите синдикати и здруженија на новинари во Грција за денеска свикаа 24-часовен штрајк, јави дописникот на МИА од Атина. Онлајн изданијата на медиумите денеска не објавуваат вести, а утре нема да излезат ниту весниците. Штрајкот се организира во знак на протест против пензиските реформи кои ги планира грчката Влада, како дел од третата програма за спас на земјата. Денеска не работат ниту адвокатите и лекарите, а штрајкот на морнарите почна уште вчера и ќе трае 48 часа.

XS
SM
MD
LG