Достапни линкови

Украина се надева на 10 милијарди долари од странство


Украинската министерка за финансии Наталија Јарешко.

Украинската министерка за финансии Наталија Јарешко на денешната владина седница изјави дека очекува нејзината земја да добие 10 милијарди долари од странски извори, вклучително и од ММФ. Украина користи странски кредити и финансиска помош за да избегне банкрот во време кога земјата се обидува да ја одвои својата економија од директното руско влијание и да го задуши прорускиот бунт на истокот на земјата.

XS
SM
MD
LG