Достапни линкови

Турција не ги сака Курдите во прeговори за Сирија


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу.

Турција останува цврсто против учеството на партијата на сириските Курди, Демократската унија, како дел од опозициската делегација на мировните преговори за Сирија, планирани за оваа недела, изјави денеска турскиот премиер Ахмет Давутоглу.

„Ако Демократска унија, која ја има поддршката на САД и која се бори против Исламската држава, се приклучи на преговорите за ставање крај на петгодишната граѓанска војна во Сирија, нејзиното место ќе биде на страната на сирискиот претседател Башар Асад“, изјави Давутоглу во парламентот.

XS
SM
MD
LG