Достапни линкови

ЕУ бара итно примирје во југоисточниот дел на Турција


Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини.

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини денеска побара итен прекин на воените дејствија во југоисточниот дел на Турција, кој е арена на жестоки судири меѓу турските безбедносни сили и курдските бунтовници. По средба со турски високи претставници во Анкара, Могерини рече дека ЕУ „жестоко ги осудува сите форми на тероризам“, пренесува БТА. Турскиот министер за евроинтеграции, Волкан Бозкар одговори дека неговата земја планира да ја продолжи борбата терористите, меѓи кои и припадниците на Курдската работничка партија.

XS
SM
MD
LG