Достапни линкови

Иранскиот претседател Рохани во Европа


Хасан Рохани

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска почнува европска турнеја , прва од укинувањето на санкциите врз Техеран во согласност со договорот за запирање на иранската нуклеарна програма. Во Рим тој ќе се сретне со италијанскиот државен врв по што би следело потпишување на бизнис договори во вредност од 17 милијарди евра. Потоа Рохани патува за Франција каде штоИран планира да купи 114 авиони од типот Ербас. Иран излезе од меѓународната изолација на 16 јануари кога светските сили ги укинаа санкциите врз оваа земја.

XS
SM
MD
LG