Достапни линкови

Руската влада за проблемите со буџетот


Дмитри Медведев

Рускиот премиер Дмитри Медведев денеска ќе одржи специјална седница на владата за начините за балансирање на државниот буџет. „Драматичните движења на цената на нафтата во изминативе неколку недели, креираат сериозна опасност за буџетот“, предупреди деновиве Медведев. Цената на нафтата падна за 70 насто и сега изнесува околу 32 долари за барел. Половина од приходите во рускиот буџет се од нафтата и природниот гас.

XS
SM
MD
LG