Достапни линкови

Гани: во Авганистан ќе биде погребана ИД


Ашраф Гани

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани вети дека екстремната група Исламска држава ќе биде погребана во неговата земја. Тој во интервју за Би Би Си за време на учеството на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија изјави дека ИД не е „авганистански феномен“ и оти злосторствата на оваа група наидуваат на осуда кај народот. „Авганистанците се сега мотивирани за одмазда“, рече Гани.

XS
SM
MD
LG