Достапни линкови

Талибанците со листа на барања пред преговори за мир


Талибанците во Авганистан пред да се вратат на мировните преговори со кои треба да се стави крај на 15 годишната војна имаат листа на барања кои треба да се исполнат. Исламистичките бунтовници бараат ослободување на затвореници, да бидат отстранети од црната листа на ОН за замрзнување на нивниот имот и забрана за патување на нивните лидери, да имаат политичка канцеларија која ќе биде официјално призната. Ова се меѓу првите чекори кон мир, наведоа талибанците во денешното соопштение.
Барањето дојде еден ден откако претставници на талибанците и поранешни авганистански официјални претставници се состанаа во Катар на конференција за ставање на крај на војната.

XS
SM
MD
LG