Достапни линкови

Кинескиот претседател во посета на Иран


Кинескиот претседател Си Џинпинг се сретна со иранските власти во Техеран за време на неговата работна посета на земјата. Кинескиот претседател се сретна со иранскиот претседател Хасан Рохани, а потоа и со врховниот лидер ајатолахот Али Хамнеи.

Иранските власти соопштија дека за време на посетата на кинеската делегација треба да се потпишат 16 договори. Претседателот е придружуван од тројца вицепремиери и шест владини министри. Кина е најголем купувач на иранска нафта. Си Џипинг е првиот светски лидер во посета на Иран по олеснување на меѓународните санкции кон Техеран на 16 јануари, како дел од договорот меѓу Иран и светските сили за ограничување на нуклеарната програма на Иран. Тој исто така е првиот кинески лидер во посета на Иран по пауза од 14 години.

Пред да го посети Иран кинескиот претседател ги посети Саудиска Арабија и Египет.

XS
SM
MD
LG