Достапни линкови

На Лезбос заглавени 4.500 бегалци


Архивска фотографија: Мигранти на Лезбос.

На островот Лезбос денеска се регистрирани нови 2.240 бегалци, соопштија грчките власти. Вкупно 4.500 мигранти во последните 48 часа се заглавени на Лезбос затоа што бродовите не пловат поради штрајкот на грчките морнари. Денеска доцна попладне и вечерва се очекува од островот да тргнат два фериботa, кои ќе превезат мигранти и бегалци до Пиреја.

XS
SM
MD
LG