Достапни линкови

Земјоделците го блокираа автопатот Атина-Солун


Архивска фотографија.

Грчките земјоделци со трактори го блокираат автопатот Атина-Солун кај долината Темпи. Земјоделците од Тесалија соопштија дека ова е само предупредување, затоа што фармерите од Темпи ги повикале претставниците на земјоделците од сите делови на Грција да ги координираат своите активности, по што секојдневно може да се очекуваат блокади на разни делови од автопатот. Земјоделците бараат од премиерот Алексис Ципрас да почнат од почеток преговорите за социјалното осигурување, оданочувањето и цената на производите.

XS
SM
MD
LG