Достапни линкови

Дваесетина мртви во напад во Сомалија


Дваесетина луѓе биле убиени во оружен напад во еден ресторан во главниот град на Сомалија, Могадишу. Одговорноста за нападот ја презедоа припадници на бунтовничката исламистичка група Ал Шабаб, соопшти сомалиската полиција, наведувајќи дека меѓу убиените имало жени и деца. Се прецизира дека по силната експлозија по што вооружени лица влегле во ресторанот. Меѓу убиените имало и четворица напаѓачи.

XS
SM
MD
LG