Достапни линкови

Турција да направи повеќе во борбата против ИД


Еш Картер

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер изјави дека Турција може да стори повеќе во борбата против милитантите на Исламска држава. Тој ова го рекол во Париз каде што се одржа конференција на министри за одбрана на неколку земји кои учествуваат во меѓународната коалиција против ИД. Според Картер приоритет за Турција, која е членка на НАТО е да воспостави поголема контрола врз нејзината долга и сложена граница со Ирак и Сирија.

XS
SM
MD
LG