Достапни линкови

Мало одложување на преговорите за Сирија


Стафан де Мистура

Обединетите нации соопштија дека клучните преговори за ставање крај на војната во Сирија би можело да бидат одложени за неколку денови поради несогласувањата околу тоа која од опозициските групи ќе учествува на нив. „По се изгледа преговорите ќе се одржат неколку дена по 25 јануари“, изјави Џеси Чехин, портпаролка на специјалниот пратеник за Сирија Стафан де Мистура. Претходните обиди за мировни преговори пропаднааво 2014 година.

XS
SM
MD
LG